Phishing, wirusy czy wyłudzanie danych? Jak chronić swoje konto bankowe przed atakami hakerów. Co robią banki, by pomagać swoim klientom i na co sami powinniśmy zwracać uwagę?
Nieprzerwanie hakerzy wykorzystują wirusy infekujące komputery i smartphony, których użytkownicy trafiają na fikcyjne strony internetowe, a hasła wysyłane SMSem, docierają również do rąk złodziei. Wiele instytucji finansowych wprowadziło już potwierdzenia SMSowe dla swoich transakcji, niektóre także stosują zabezpieczenie 3D Secure wykorzystywane podczas transakcji dokonywanej kartą w sieci. A jak sami możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo? Oto kilka rad wyodrębnionych przez ekspertów z portalu bankier.pl
- Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników. Samo ich otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera. Zwróć baczną uwagę na nadawcę, a także na sam załączony plik – wirusy przeważnie są skompresowane lub posiadają nietypowe rozszerzenie.
- Nie otwieraj linków kierujących na stronę systemu transakcyjnego. Często oszuści wysyłają maile skłaniające do jak najszybszego zalogowania się na konto w celu weryfikacji bądź odblokowania konta. Podają oczywiście swój własny link, który przekierowuje do strony łudząco podobnej do banku, w którym mamy konto. Podczas logowania przekazujemy automatycznie login i hasło hakerom.
- Czytaj całą treść SMSów autoryzacyjnych. Może się zdarzyć, że już jesteś na fałszywej stronie i otrzymasz kod, który będzie miał np. usunąć jakiś błąd, a faktycznie posłuży hakerowi do dokonania transakcji Twoimi środkami finansowymi.
- Sprawdź adres strony logowania. Bezpieczne adresy zaczynają się od https://. Staraj się z pamięci wpisywać adres strony, zamiast wykorzystywać do tego wyszukiwarki internetowe bądź zakładki w przeglądarce.
- Loguj się wyłącznie za pośrednictwem zaufanego komputera bądź smartphona. W innym przypadku nigdy nie będziesz mieć pewności, czy ktoś przed Tobą nie nabrał się na jedną ze sztuczek hakerów i nie zainfekował swojego urządzenia.
- Strony logowania nie lubią zmian. Jeśli bank zmienia zasady logowania się na konto, wymaga podania pełnego hasła zamiast wybranych pozycji bądź zmienia obrazek autoryzacyjny należy opuścić stronę i skontaktować się z infolinią banku w celu sprawdzenia, czy nasze obawy są zasadne.
- Nie instaluj w smaprtphonie programów z niejasnych źródeł. Niektóre programy wymagają instalowania wtyczek lub aplikacji, które są zawirusowane i mogą przejmować nasze hasła i loginy podczas wchodzenia na stronę banku.
Warto też śledzić doniesienia o kolejnych atakach hakerskich i unikać działań, które posłużyły im do dokonania kradzieży. W ten sposób może udać nam się ochronić swoje oszczędności.
Źr. Bankier.pl
Piotr Kępa
